Ciekawostki 

1)Przez ponad 300 dni w roku na Śnieżce utrzymuje się mgła! Dzięki temu często można tu obserwować rzadko gdzie indziej spotykane zjawiska, takie jak widmo Brockenu i gloria.

2)Ponieważ klimat Śnieżki jest tak surowy i wyjątkowy, piętro roślinności alpejskiej zaczyna się tu dużo niżej niż gdzie indziej w tych szerokościach geograficznych.

3)Na Śnieżce znajduje się jedno z dwóch w Polsce wysokogórskich obserwatoriów meteorologicznych. Drugie jest na Kasprowym Wierchu w Tatrach.

Śnieżka - jak dojść szlakiem, jak dojechać wyciągiem, cennik, galeria  zdjęć, jaki czas podróży, opis, położenie - Karkonosze.pl

 

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, jak również Czech, województwa dolnośląskiego, a także całego Śląska. Najwybitniejszy szczyt Polski i Czech (MDW 1203 m). Jego oficjalna wysokość bezwzględna to 1602 m n.p.m. (według Karkonoskiego Parku Narodowego, a także najnowszych pomiarów wartość ta wynosi jednak 1603,296 m n.p.m.).

Zlokalizowana na granicy polsko-czeskiej, góruje nad Kotliną Jeleniogórską (deniwelacja wynosząca około 1200 metrów), wystając 200 metrów ponad Równię pod Śnieżką. Po stronie polskiej znajduje się w granicach administracyjnych Karpacza oraz na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Po stronie czeskiej na terenie Krkonošského národního parku (KRNAP). Widoczność z wierzchołka przy sprzyjających warunkach przekracza 200 km.

Należy do Korony Europy, Korony Gór Polski, Korony Sudetów, Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów Czeskich. Jest najwyższym szczytem Republiki Czeskiej.

Śnieżka – Wikipedia, wolna encyklopedia